Mod Programme – by location!

Saturday 15th October

AK Bell Library – Soutar Theatre

09:30 I04 Accordion Under 19 31
11:30 I05 Accordion Contemporary Under 19 32
14:00 I03 Accordion Under 13

North Inch Community Campus, Lecture Theatre

09:30 P01 Chanter: March, Under 13
10:30 P02 Chanter: Slow air, Under 13
11:30 P03 Bagpipes: Novice
13:30 P06 Bagpipes: Jig, 15 and under.

North Inch Community Campus, Assembly Hall

09:30 P07 Bagpipes: Ground of a Pìobaireachd, 15 and under
10:15 P11 Bagpipes: Pìobaireachd 16-18
13:30 P08 Bagpipes: Pìobaireachd, 15 and under
15:30 P10 Bagpipes: Hornpipe & jig 16-18

North Inch Community Campus, Dance Studio

09:30 P04 Bagpipes: 2/4 March, 15 and under 42
09:30 P05 Bagpipes: Strathspey and Reel, 15 and under. 43
13:30 P09 Bagpipes: March, Strathspey and Reel, 16-18

Perth Theatre, Theatre

10:00 P101 Ceòl Mòr: Pìobaireachd: Premier and A grade
13:30 P102 Ceòl Beag: March, Strathspey & Reel: Premier and A grade

Perth Theatre, Joan Knight Studio

09:00 P103 Ceòl Mòr: Cluicheadairean aig ìre B
Pìobaireachd: B grade

Perth Theatre, The Space

10:00 P104 Ceòl Beag: Cluicheadairean agus ìre B
March, Strathspey & Reel: B grade

St. Matthew’s Church, Main Hall

10:00 I01Piano Under 13
13:30 I02 Piano Under 19

St. Matthew’s Church, Main sanctuary

10:00 I08 Fiddle Under 13
13:30 I10 Fiddle Group Under 19
14:00 I09 Fiddle Under 19

Monday 17th October

Perth Theatre, Joan Knight Studio

09:30 BA13 Poetry Recitation Learner P6-7
10:15 BA14 Poetry Recitation Learner 11-12
11:00 S11 Solo Singing Learner P2-3
12:00 S12 Solo Singing Learner P4-5
14:00 S13 Solo Singing Learner P6-7

Perth Theatre, Theatre

10:00 S14(G) Solo Singing Learner Girls 11-12
11:00 S26 Solo Traditional Singing Learner 13-15
12:00 S25 Solo Traditional Singing Learner Under 13
19:30 S15(B) Solo Singing Learner Boys 13-15
19:30 S15(G) Solo Singing Learner Girls 13-15

Perth Concert Hall, Gannochy Auditorium

10:00 C11Choral Unison Open Under 19
10:00 C13 Choral Puirt-à-Beul Open Under 19
11:00 C12 Choral Harmony Open Under 19
14:00 S27 Solo Traditional Singing Learner 16-18

Tuesday 18th October

Perth Concert Hall, Gannochy Auditorium

09:30 C08 Choral Unison Open 13-18 74
09:30 C10 Choral Puirt-à-Beul Open 13 -18
10:30 C09 Choral Harmony Open 13 -18
11:00 S24 (B) Solo Traditional Singing Fluent Boys 16-18
11:00 S24 (G) Solo Traditional Singing Fluent Girls 16-18
14:00 C01Choral Unison Fluent Under 13
14:00 C03 Choral Puirt-à-Beul Fluent Under 13
16:00 C02 Choral Harmony Fluent Under 13

North Inch Community Campus, Room 1

09:30 BA16 Storytelling Open 5-8
10:30 BA17 Storytelling Open 9-10
12:00 BA18 Storytelling Open 11-12

North Inch Community Campus, The Library Room

09:30 S02 (G) Solo Singing Fluent Girls P2
10:30 S03 (B) Solo Singing Fluent Boys P3
11:00 S02 (B) Solo Singing Fluent Boys P2

North Inch Community Campus, Lecture Theatre

09:30 S05 (G) Solo Singing Fluent Girls P5
11:00 S05 (B)Solo Singing Fluent Boys P5
12:00 S04 (G) Solo Singing Fluent Girls P4

North Inch Community Campus, Dance Studio

09:30 S06(G) Solo Singing Fluent Girls P6
10:30 S06(B) Solo Singing Fluent Boys P6
11:30 S03(G) Solo Singing Fluent Girls P3

North Inch Community Campus, Assembly Hall

09:30 S07 (G) Solo Singing Fluent Girls P7
11:00 S07 (B) Solo Singing Fluent Boys P7

St. Matthew’s Church, Main sanctuary

09:30 S08 (B) Solo Singing Fluent Boys 11-12
11:00 S08 (G) Solo Singing Fluent Girls 11-12
14:00 S23 (B) Solo Traditional Singing Fluent Boys 13-15
14:00 S23 (G) Solo Traditional Singing Fluent Girls 13-15

Perth Theatre, Joan Knight Studio

09:30 S21 Solo Traditional Singing Fluent Girls 11-12
11:00 S20Solo Traditional Singing Fluent Girls Under 11
12:30 C16 Precenting a Psalm Open Under 13
14:00 S16 (G) Solo Singing Open Girls 16-18
19:00 I12 Battle of the Bands

Perth Theatre, Theatre

09:30 S22 Solo Traditional Singing Boys Under 13
10:30 C18 Duet Singing Fluent Under 13
13:30 C20 Duet Singing Open
19:30 S09 (B) Solo Singing Fluent Boys 13-15
19:30 S09 (G) Solo Singing Fluent Girls 13-15

Perth Theatre, The Space

14:00 BA19 Storytelling Open 13-18

Wednesday 19th October

North Inch Community Campus, Assembly Hall

09:00 CL03Clàrsach Elementary Grade 1
10:30 CL06 Clàrsach Advanced Grade 5
12:30 CL07 Clàrsach Recital Class Grade 6 and Above
13:30 CL01 Clàrsach Self-accompaniment Mixed Ablility
14:15 CL102 Clàrsach Intermediate/Advanced Grade 2-5
14:45 CL09 Clàrsach Duets Mixed Ability 13-18
15:00 CL106 Clàrsach Ensembles Mixed Open

North Inch Community Campus, Dance Studio

09:00 CL04 Clàrsach Intermediate 1 Grade 2-3 121
10:00 CL02 Clàrsach Introductory Up to Grade 122
12:00 CL105(S) Clàrsach Composition Open Mixed Abilities
13:30 CL05 Clàrsach Intermediate 2 Grade 3-4
14:15 CL08 Clàrsach Duets Mixed Ability Under 13

North Inch Community Campus, The Library Room

09:30 BA05 Poetry Recitation Fluent P5
11:00 BA02 Poetry Recitation Fluent P2

North Inch Community Campus, Lecture Theatre

09:30 BA06 Poetry Recitation Fluent P6
11:00 BA03 Poetry Recitation Fluent P3

North Inch Community Campus, Room 1

09:30 BA07 Poetry Recitation Fluent P7
11:00 Poetry Recitation Fluent P4

Perth Concert Hall, Norrie Miller Studio

09:30 BA08 Poetry Recitation Fluent Mixed 11-12
10:30 BA09 Poetry Recitation Fluent 13 – 15

St. John’s Kirk

09:30 S110 Solo Singing Ladies Learner Silver Pendant Qualifier
09:30 S112 Solo – Ladies Learner Silver Pendant Qualifier
11:00 S115 Solo Singing CalMac Competition
14:00 C110 Duet Singing

St. Matthew’s Church, Main sanctuary

09:30 S118 Solo Singing of a prescribed song relating to Mull or Iona
11:00 S119 Solo Singing Skye & Sutherland Open
14:00 S116 Solo Learners’ Traditional Singing.

Perth Concert Hall, Gannochy Auditorium

10:00 S100 Solo Singing Ladies Gold Medal Qualifier
10:00 S102 Òran Mòr Ladies Gold Medal Qualifier
14:00 S114 (F) Solo Singing Ladies Learner Silver Pendant Final

Perth Concert Hall, Gannochy Auditorium

14:00 S114 (M) Solo Singing Mens Learner Silver Pendant Final
19:30 S104 (F) Ladies Gold Medal Final
19:30 S104(M) Mens Gold Medal Final

Perth Theatre, Theatre

10:00 S101 Solo Singing Mens Gold Medal Qualifier
10:00 S103 Òran Mòr Mens Gold Medal Qualifier

Perth Theatre, Joan Knight Studio

10:00 S111 Solo – Mens Learner Silver Pendant Qualifier
10:00 S113 Solo – Mens Learner Silver Pendant Qualifier

Soutar Theatre, AK Bell Library

12:00 Literature Awards

Perth Theatre, Theatre

19:00 Mòd Drama Final

Thursday 20th October

Perth Concert Hall, Gannochy Auditorium

09:30 C102 Rural Choirs – Puirt-à-beul
09:30 C109 Open – Accompanied Choir
13:30 C100 Rural Choirs – Lorn Shield
13:30 C101 Rural Choirs – Sheriff MacMaster
19:30 S107(F) Solo Singing Ladies – Traditional Gold Medal Final
19:30 S107(M) Solo Singing Mens – Traditional Gold Medal Final

St. Matthew’s Church, Main Sactuary

10:00 S105 Solo Singing Ladies Traditional Gold Medal Qualifier
10:00 S106 Solo Singing Mens Traditional Gold Medal Qualifier

St. John’s Kirk

10:00 C103 Rural Choirs – Ladies
11:30 S108 Solo Singing Oban Times Gold Medal

Friday 21st October

Perth Concert Hall, Gannochy Auditorium

09:30 C106 Area Choirs – Puirt-à-beul
13:30 C104 Area Choirs – Lovat and Tullibardine Shiels
13:30 C105 Area Choirs – Margrat Duncan

Perth Theatre, Theatre

09:30 C107 Area Choirs – Ladies 172
11:30 C112 Singing Group 5 – 10 singers

Perth Theatre, Joan Knight Studio

11:30 C113 Waulking Group

St. John’s Kirk

10:00 C108 Choral Singing – Men
12:30 C111 Quartet Singing